Inspiracją do stworzenia powyższego obrazka była chęć przedstawienia podstawowych zasad tycia i odchudzania w sposób, który można łatwo zapamiętać. Jest to także odpowiedź na często zadawane pytania od czego tyjemy, a od czego chudniemy.

Już na starcie odpowiadam na powyższe pytanie: Nie tyjesz od tłuszczy, węglowodanów ani od żadnego jedzenia! Tyjesz od nadwyżki kalorycznej ponad Twoje zapotrzebowanie. Podobnie jest z odchudzaniem – chudniesz, kiedy masz deficyt kaloryczny, a stoisz z wagą w miejscu, jeśli dostarczasz tyle energii, ile wydatkujesz. Spójrz jeszcze raz na poniższy obrazek. (Ma on możliwość powiększenia na urządzeniach mobilnych)
Proste zasady odchudzania i budowania masy mięśniowej

Powyższa waga obrazuje, jak możesz balansować swoją wagą dzięki dociążaniu odpowiedniej strony. Którą stronę dociążysz zależy od Ciebie i od tego jakie chcesz osiągnąć rezultaty. Jeśli chcesz utrzymać wagę możesz nawet jeść więcej, ale nie możesz zapomnieć o dociążeniu drugiej strony, aby wciąż pozostała równowaga. Wtedy musisz zadbać o odpowiednie zwiększenie aktywności fizycznej. Jeśli chcesz chudnąć masz 2 wybory. Albo odciążasz jedną stronę albo dociążasz drugą. Tak samo z nabieraniem masy mięśniowej. Nie dziw się więc, że nie chudniesz wylegując godzinami przed telewizorem z miską pełną jedzenia! Dociążasz tylko jedną stronę i w dodatku nie tą co trzeba.

Uważaj jednak aby nie przeciążyć wagi na żadną ze stron! Zarówno deficyt kaloryczny jak nadwyżka w większości przypadków nie powinny przekraczać 20%.  Zdrowe odchudzanie powinno odbywać się na deficycie około 15%. Zadbaj również o dostarczenie wszystkich witamin, minerałów oraz makroskładników takich jak tłuszcze, białka i węglowodany. Dzięki temu unikniesz efektów jo-jo i w bezpieczny sposób będziesz budować formę na długie lata!

MOŻESZ ALE NIE MUSISZ LICZYĆ KALORII!

Zdecydowanie najefektywniej osiągnąć zamierzone cele sylwetkowe, jeśli spożywamy odpowiednią dla nas ilość jedzenia dodatkowo rozłożonego na poszczególne makroskładniki. Możesz zatem wyliczyć swoje zapotrzebowanie kaloryczne dzięki darmowym kalkulatorom w Internecie lub poprosić o precyzyjniejsze wyliczenia u trenera personalnego.

Jeśli nie chcesz liczyć kalorii:

  • Twoje zapotrzebowanie kaloryczne możesz oszacować intuicyjnie. Jeżeli Twoja waga stoi w miejscu to obecna ilość spożywanych kalorii jest właśnie równa twojemu zapotrzebowaniu. Następnie stosując zasady z powyższego obrazka możesz wpływać na swoją wagę. Musisz jednak być świadomym tego co i ile jadłeś/aś wcześniej, a ile teraz.
  • Stosując zasady sytego i niskokalorycznego jedzenia możesz spożywać zdrowsze i mniej kaloryczne posiłki. Musisz wtedy unikać słodyczy, fast-foodów i przetworzonego jedzenia.
  • Możesz skorzystać z jakiegoś cateringu dietetycznego i zamówić dietę zgodnie z odpowiednio wyliczonymi kaloriami i makroskładnikami.
  • Możesz zamówić od jakiegoś dobrego trenera lub dietetyka gotowy plan żywieniowy. Osobiście posiadam w ofercie opcję bardzo wygodnego planu żywienia. Na podstawie analizy Twojego obecnego żywienia wprowadzamy niewielkie zmiany oraz dostosowujemy odpowiednią ilość jedzenia jak i poszczególnych makroskładników.

CO JEŚĆ, A CZEGO UNIKAĆ?

Najważniejsze jest, aby dostarczać wszystkich niezbędnych składników dla naszego organizmu. Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są tłuszcze, białka i węglowodany. Każde z nich są niezwykle ważne, ale powinny być dostarczane w odpowiednich proporcjach. Nieprawdą jest to, iż któreś z nich tuczą! Jak już wcześniej pisałem tuczy nadmiar kalorii. Prawdą jest tylko to, że tłuszcze są bardziej kaloryczne od białek i węglowodanów. Na pewno powinniśmy unikać przetworzonego jedzenia, fast food, słodyczy, napoi słodzonych…

Dokładniej o tym jakie pożywienie wybierać lub unikać w celu odchudzania lub poprawy zdrowia napiszę w kolejnym wpisie na blogu.

Bądź na bieżąco z nowymi wpisami – polub mój fanpage:
https://www.facebook.com/TrenerKrystianBatog/